Po 11 kwietnia 2017 Microsoft nie będzie więcej wspierał Windows Vista,  żadnych nowych aktualizacji bezpieczeństwa, żadnych poprawek, bezpłatnych lub płatnych opcji wsparcia czy nawet techniczną aktualizacją online. (Główne wsparcie Visty wygasło w 2012r.) Podobnie jak zrobiono z Windows XP, Microsoft przeniósł się na lepsze, zaraz po tym, gdy zdecydował o wspieraniu Visty. Jednak jak zauważył Microsoft, kontynuowanie wspierania starego systemu operacyjnego oznacza przyjęcie ryzyka, a to ryzyko stanie się jeszcze większe po ostatecznym terminie. Czas Visty już dawno minął a brak jakichkolwiek przyszłych aktualizacji oznacza, że każdy istniejący problem nigdy nie zostanie zdiagnozowany i naprawiony.

Pocieszające jest jednak to, że tylko garstka użytkowników komputerów będzie musiała się przestawić. Według NetMarketShare, udział Windows Vista utrzymywał się na poziomie ponad 2 % jeszcze dwa lata temu, w marcu 2015r. Dziś, jest to poziom ok 0,78%, ok 1,65% należy do Windows8. Pewien odsetek użytkowników Windows w zasadzie niczym się nie martwi. Jakkolwiek udział w rynku Microsoft XP utrzymuje się na poziomie 8 % mimo, że wsparcie dla tego systemu operacyjnego wygasło w kwietniu 2014r.

Vista nigdy nie była jednym z najpopularniejszych systemów operacyjnych Microsoft, choć recenzenci PC World dawali mu pozytywną opinię. Niedogodności takie jak kontrola dostępu użytkowników czy Digital Rights Management (Cyfrowe Zarządzanie Prawami) odegrały istotną rolę w przyspieszeniu przyjęcia jego następcy- Windows 7- chociaż gadżety Visty były z całą pewnością przyjemne. Nawiasem mówiąc rozszerzona wersja wsparcia dla Windows 7 wygasa w styczniu 2020r.

Naturalnie, Microsoft ma nadzieję, że użytkownicy Visty, przeniosą się na Windows 10. Microsoft oferuje nawet migracyjny program operacyjny Laplink  za połowę ceny, $14,95. Najważniejsze jest przeniesienie Visty na nowocześniejszy system operacyjny.

Vista nigdy nie była systemem bezpiecznym, a ryzyko, że niektóre strony wykradają Twoje maile oraz informacje z kont bankowych, jest wysoko prawdziwe. Czas ruszyć z miejsca!

Microsoft odstawia Windows Vistę raz na zawsze.

Dodaj komentarz