SKYLAB

SKYLAB Serwis komputerowy - Naprawa

Laptopów • Komputerów • Drukarek laserowych • Smartfonów

Co zrobić jeśli system Windows 10 nie jest już obsługiwany na Twoim komputerze?

Posiadacze niektórych laptopów i tabletów z systemem Windows 10 natrafiają na swojej drodze na rozmaite przeszkody, kiedy próbują zainstalować aktualizację dla Windows 10 „dla twórców”. Początkowo twórcy Windows twierdzili, że notebooki są kompatybilne z uaktualnieniem do Windows 10, ale jak się okazało nie instalują najnowszej aktualizacji po pobraniu plików instalacyjnych. W zamian za to wyświetla się następujący komunikat: „Windows 10 nie jest już obsługiwany na tym komputerze. Odinstaluj teraz tę aplikację, ponieważ nie jest zgodna z systemem Windows 10.”

Rzeczywiście brzmi to złowieszczo, ale nie musisz odinstalować istniejącej wersji systemu Windows 10 i nie ma żadnej aplikacji do odinstalowania. Zamiast tego wiadomość oznacza, że sprzętowo Twój komputer nie jest kompatybilny z aktualizacją „dla twórców” oraz z żadnymi innymi przyszłymi aktualizacjami systemu Windows 10. Oto co musisz wiedzieć o błędzie, który obecnie dotyczy komputerów z procesorami Intel Clover Trail.

Jakie procesory i komputery są dotknięte problemem?

Ostatni artykuł ZDNet stawia ten problem w centrum uwagi, ale firma Microsoft przedstawiła szczegółowe informacje na temat błędu w kwietniu. Firma Microsoft nie zezwala, aby sprzęt zainstalował aktualizację, ponieważ „Ikonki oraz/ lub tekst w całym interfejsie systemu Windows mogą nie być w ogóle wyświetlane lub na niektórych urządzeniach mogą występować jako jednolite bloki kolorów”.

Obecnie problem dotyczy jedynie urządzeń z procesorami Intel serii „Clover Trail”:

  • Atom Z2760
  • Atom Z2520
  • Atom Z2560
  • Atom Z2580

Te chipy zostały umieszczone w fazie „Kończenia interaktywnej pomocy technicznej” firmy Intel, co oznacza, że firma nie będzie nawet reagować na pytania dotyczące obsługi technicznej związanej z takim sprzętem. „Jeśli partner sprzętowy przestanie wspierać dane urządzenie lub jeden z jego elementów oraz przestanie dostarczać aktualizacje sterowników, aktualizacje oprogramowania lub poprawki, może to oznaczać, że urządzenie nie będzie w stanie prawidłowo uruchomić przyszłej aktualizacji systemu Windows 10”- powiedziała firma Microsoft.

Procesory Clover Trail napędzały wcześniejsze urządzenia hybrydowe 2 w 1 z system Windows, takie jak  HP Envy X2 i Asus Vivo Tab. Jeśli wziąłeś pod uwagę wizję firmy Microsoft zorientowaną na wszechstronną przyszłość systemu Windows na samym początku, mogłeś znaleźć się w niezłych tarapatach, jeśli zaakceptowałeś bezpłatną aktualizację systemu Windows 10 dla Twojego komputera z systemem Windows 8.

Czy mogę zainstalować aktualizację dla Windows 10?

Nie. Ale być może będzie to możliwe w przyszłości. W/g wypowiedzi Microsoft z kwietnia:

„Microsoft współpracuje ze swoimi partnerami, aby zapewnić kompatybilne sterowniki dla tych procesorów. Do tego czasu usługa Windows Update uniemożliwi instalowanie aktualizacji na urządzeniach zawierających jeden z procesorów wymienionych powyżej.”

„Wiemy, że takie problemy istnieją i aktywnie pracujemy nad określeniem najlepszej ścieżki wsparcia starszego sprzętu”, powiedziała  (dla PC World) firma Microsoft.

Zagadnienia dotyczące kompatybilności prawdopodobnie spowodowały, że Microsoft ostrzega przed zainstalowanie aktualizacji na własną rękę i zamiast tego zaleca użytkownikom poczekanie na aktualizację usługi Windows Update. Jeśli firma Microsoft i firma Intel rozwiążą problem
z procesorami serii Clover Trail, aktualizacja Windows powinna zostać automatycznie przeniesiona do systemu.

Czy to oznacza, że nie otrzymam poprawek zabezpieczeń?

Nie. Twoje urządzenie z procesorem Intel serii Clover Trail powinien bez problemu działać z aktualizacją Windows 10 „anniversary update” i otrzymywać uaktualnienia zabezpieczeń aż do stycznia 2023, oryginalnej daty końca wsparcia dla systemu Windows 8.1. Nie uświadczysz za to nowych funkcji i usprawnień wdrażanych dwa razy do roku przez Microsoft wraz z aktualizacjami rozwojowymi poczynając od nadchodzącej aktualizacji „jesiennej dla twórców”. Jeśli stanowi to dla Ciebie problem – jedyne wyjście to rozważenie zmiany sprzętu na nowszy.

Czy ten problem dotyknie również inne komputery?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy kolejne generacje procesorów u schyłku swego „życia” nie padną ofiarą błędu „Twój sprzęt nie jest więcej obsługiwany przez Windows 10”. Jednak stanowisko Microsoft wobec procesorów Intel serii Clover Trail z pewnością sugeruje, że może to się wydarzyć.

Naświetla to jasno polityka wsparcia systemu Windows 10. „To więcej niż jednorazowa aktualizacja”, pisał szef działu twórców Windows Terry Myerson w blogu przedstawiającym system Windows 10. „Po uaktualnieniu urządzeń Windows do systemu Windows 10, będziemy ciągle zachowywać je na aktualnym poziomie w czasie wspierania urządzenia podczas cyklu jego życia – bez żadnych kosztów”- podkreślił.

aktualnym poziomie w czasie wspierania urządzenia podczas cyklu jego życia?” Co to oznacza?

Jak wskazuje Ed Bott w swoim artykule dla ZDNet, stanowisko pomocy technicznej dotyczącej cyklu życia systemu Windows firmy Microsoft zawiera przypis, który wyjaśnia tę politykę. Wyjaśnia? Cóż, nie całkiem.

„Urządzenie musi zainstalować najnowszą aktualizację, by być dalej obsługiwane
i wspierane. Aktualizacje mogą obejmować nowe funkcje, poprawki (zabezpieczeń i/lub inne) lub kombinację obu tych elementów. Nie wszystkie funkcje aktualizacji będą działać na wszystkich urządzeniach. Urządzenie może nie otrzymać aktualizacji jeśli sprzętowo jest niekompatybilne, brak mu aktualnych sterowników, bądź w inny sposób być poza okresem wsparcia technicznego producenta.

Polityka firmy Microsoft jest strasznie niejasna. Jeśli popularne urządzenia, zaledwie trzy- lub czteroletnie mogą stracić wsparcie mniej niż rok po zakończeniu darmowej aktualizacji systemu do Windows 10, to z pewnością wydaje się prawdopodobne, że w przyszłości inny sprzęt może również zostać po cichu porzucony – zwłaszcza jeśli nie był  zaprojektowany specjalnie dla systemu Windows 10. Trzymam kciuki, że jest to zjawisko jednorazowe. Google, dla porównania, prowadzi politykę porzucania swych Chromebooków po upływie jasno określonego okresu czasu – pięciu lat, z lekką sugestią, że firma może obsługiwać urządzenie dłużej.

Odkąd firma Xiaomi zadebiutowała na rynku Polskim, z powodzeniem zajmujemy się serwisowaniem wszystkich urządzeń tej marki. Mamy ciągły kontakt polskimi dystrybutorami marki jak i z producentami z Chin. Każda część serwisowa jest dla nas do zdobycia!