SKYLAB

SKYLAB Serwis komputerowy - Naprawa

Laptopów • Komputerów • Drukarek laserowych • Smartfonów

Microsoft odstawia Windows Vistę raz na zawsze.


Po 11 kwietnia 2017 Microsoft nie będzie więcej wspierał Windows Vista,  żadnych nowych aktualizacji bezpieczeństwa, żadnych poprawek, bezpłatnych lub płatnych opcji wsparcia czy nawet techniczną aktualizacją online. (Główne wsparcie Visty wygasło w 2012r.) Podobnie jak zrobiono z Windows XP, Microsoft przeniósł się na lepsze, zaraz po tym, gdy zdecydował o wspieraniu Visty. Jednak jak zauważył Microsoft, kontynuowanie wspierania starego systemu operacyjnego oznacza przyjęcie ryzyka, a to ryzyko stanie się jeszcze większe po ostatecznym terminie. Czas Visty już dawno minął a brak jakichkolwiek przyszłych aktualizacji oznacza, że każdy istniejący problem nigdy nie zostanie zdiagnozowany i naprawiony.

Pocieszające jest jednak to, że tylko garstka użytkowników komputerów będzie musiała się przestawić. Według NetMarketShare, udział Windows Vista utrzymywał się na poziomie ponad 2 % jeszcze dwa lata temu, w marcu 2015r. Dziś, jest to poziom ok 0,78%, ok 1,65% należy do Windows8. Pewien odsetek użytkowników Windows w zasadzie niczym się nie martwi. Jakkolwiek udział w rynku Microsoft XP utrzymuje się na poziomie 8 % mimo, że wsparcie dla tego systemu operacyjnego wygasło w kwietniu 2014r.

Vista nigdy nie była jednym z najpopularniejszych systemów operacyjnych Microsoft, choć recenzenci PC World dawali mu pozytywną opinię. Niedogodności takie jak kontrola dostępu użytkowników czy Digital Rights Management (Cyfrowe Zarządzanie Prawami) odegrały istotną rolę w przyspieszeniu przyjęcia jego następcy- Windows 7- chociaż gadżety Visty były z całą pewnością przyjemne. Nawiasem mówiąc rozszerzona wersja wsparcia dla Windows 7 wygasa w styczniu 2020r.

Naturalnie, Microsoft ma nadzieję, że użytkownicy Visty, przeniosą się na Windows 10. Microsoft oferuje nawet migracyjny program operacyjny Laplink  za połowę ceny, $14,95. Najważniejsze jest przeniesienie Visty na nowocześniejszy system operacyjny.

Vista nigdy nie była systemem bezpiecznym, a ryzyko, że niektóre strony wykradają Twoje maile oraz informacje z kont bankowych, jest wysoko prawdziwe. Czas ruszyć z miejsca!

Odkąd firma Xiaomi zadebiutowała na rynku Polskim, z powodzeniem zajmujemy się serwisowaniem wszystkich urządzeń tej marki. Mamy ciągły kontakt polskimi dystrybutorami marki jak i z producentami z Chin. Każda część serwisowa jest dla nas do zdobycia!